УКАЗ ПРЭЗІДЭНТА РЭСПУБЛІКІ БЕЛАРУСЬ
2 верасня 2008 г. № 488
АБ УЗНАГАРОДЖАННІ ДЗЯРЖАЎНЫМІ ЎЗНАГАРОДАМІ РЭСПУБЛІКІ БЕЛАРУСЬ
1. За асабістую мужнасць і адвагу, праяўленыя пры выкананні
службовых абавязкаў, узнагародзіць работнікаў рэспубліканскага
унітарнага прадпрыемства «Авіякампанія Трансавіяэкспарт»:
ордэнам «За асабістую мужнасць»
Баглова - інжынера па эксплуатацыі паветраных
Міхаіла Іванавіча суднаў цэха перыядычнага абслугоўвання
авіяцыйна-тэхнічнай базы (пасмяротна)
Бандаронка - авіяцыйнага тэхніка па планеру і
Алега Яўгеніушавіча рухавіках цэха перыядычнага абслугоўвання
авіяцыйна-тэхнічнай базы (пасмяротна)
Вашкевіча - камандзіра авіяцыйнага атрада
Ігара Леанідавіча (пасмяротна)
Габа - інжынера бартавога авіяцыйнай эскадрыллі
Івана Іванавіча (пасмяротна)
Гаманькова - другога пілота авіяцыйнай эскадрыллі
Аляксандра Віктаравіча (пасмяротна)
Грэся - бортаператара авіяцыйнай эскадрыллі
Ігара Міхайлавіча (пасмяротна)
Зерніна - старшага бортаператара авіяцыйнай
Аляксандра Іванавіча эскадрыллі (пасмяротна)
Кануннікава - бортрадыста авіяцыйнай эскадрыллі
Алега Віктаравіча (пасмяротна)
Ладнова - камандзіра паветранага судна авіяцыйнай
Уладзіміра Георгіевіча эскадрыллі
Носнікава - авіяцыйнага тэхніка па планеру і
Дзмітрыя Сяргеевіча рухавіках цэха перыядычнага абслугоўвання
авіяцыйна-тэхнічнай базы (пасмяротна)
Радзіонава - інжынера па эксплуатацыі паветраных
Мікалая Пятровіча суднаў аддзела тэхнічнага кантролю
авіяцыйна-тэхнічнай базы
Сычугова - авіяцыйнага тэхніка па планеру і
Арцёма Барысавіча рухавіках цэха перыядычнага абслугоўвання
авіяцыйна-тэхнічнай базы (пасмяротна)
Трашкова - штурмана авіяцыйнай эскадрыллі
Генадзія Аляксандравіча (пасмяротна)
Тугарына - інжынера бартавога авіяцыйнай эскадрыллі
Сяргея Кірылавіча
Харкова - бортаператара авіяцыйнай эскадрыллі
Рыгора Іванавіча
медалём «За адвагу»
Альшакова - бортаператара авіяцыйнай эскадрыллі
Сяргея Аляксеевіча
Біцяя - інжынера па эксплуатацыі паветраных
Міхаіла Піліпавіча суднаў цэха перыядычнага абслугоўвання
авіяцыйна-тэхнічнай базы
Одарэнку - штурмана авіяцыйнай эскадрыллі
Валерыя Львовіча
Пузыра - бортрадыста авіяцыйнай эскадрыллі
Віктара Канстанцінавіча
Чаранкевіча - другога пілота авіяцыйнай эскадрыллі
Уладзіміра Леанідавіча
2. За высокі прафесіяналізм, шматгадовую плённую працу ў
галіне аховы здароўя, навукі, культуры, мастацтва, нафтавай
прамысловасці, будаўніцтва, своечасовы ўвод у эксплуатацыю ўчастка
метро ад станцыі «Усход» да станцыі «Уручча»:
2.1. узнагародзіць:
ордэнам Пашаны
Вішнеўскага - мантажніка будаўнічых канструкцый
Генадзія Міхайлавіча будаўнічага ўпраўлення № 256 адкрытага
акцыянернага таварыства «МАПІД»
Германа - намесніка начальніка ўпраўлення па
Георгія Міхайлавіча вытворчасці спецыялізаванага ўпраўлення
№ 205 адкрытага акцыянернага таварыства
«МАПІД»
Леановіча - прафесара 1-й кафедры хірургічных хвароб
Сяргея Іванавіча установы адукацыі «Беларускі дзяржаўны
медыцынскі універсітэт»
Мацюшку - начальніка цэха па здабычы нафты і газу
Уладзіміра Міхайлавіча нафтагазаздабываючага ўпраўлення
«Рэчыцанафта» рэспубліканскага унітарнага
прадпрыемства «Вытворчае аб’яднанне
«Беларуснафта»
Мурача - галоўнага інжынера камунальнага
Аляксея Уладзіміравіча унітарнага прадпрыемства «Дырэкцыя па
будаўніцтву Мінскага метрапалітэна»
Румо - намесніка галоўнага ўрача па хірургічнай
Алега Алегавіча рабоце ўстановы аховы здароўя «9-я
гарадская клінічная бальніца» г. Мінска
Усенку - вядучага спецыяліста ўпраўлення па
Анатоля Іванавіча правядзенню спаборніцтваў асацыяцыі
«Беларуская федэрацыя футбола»
ордэнам Францыска Скарыны
Румянцаву - вядучага майстра сцэны тэатра-студыі
Любоў Рыгораўну кінаакцёра рэспубліканскага унітарнага
прадпрыемства «Нацыянальная кінастудыя
«Беларусьфільм»
медалём «За працоўныя заслугі»
Аношку - старшага майстра па складаных работах
Пятра Іванавіча упраўлення па павышэнню нафтааддачы
пластоў і рамонту свідравін
рэспубліканскага унітарнага прадпрыемства
«Вытворчае аб’яднанне «Беларуснафта»
Балакірава - галоўнага ўрача ўстановы аховы здароўя
Аляксандра Васільевіча «10-я гарадская клінічная бальніца»
г. Мінска
Бароўскага - электрамантажніка па электраабсталяванню,
Івана Андрэявіча сілавых і асвятляльных сетках
спецыялізаванага ўпраўлення № 206
адкрытага акцыянернага таварыства «МАПІД»
Бахара - праходчыка тунельнага атрада № 1
Сяргея Уладзіміравіча будаўнічага камунальнага унітарнага
прадпрыемства «Мінскметрабуд»
Белага - матарыста цэментавальнага агрэгата
Мікалая Васільевіча тампанажнага ўпраўлення рэспубліканскага
унітарнага прадпрыемства «Вытворчае
аб’яднанне «Беларуснафта»
Віткоўскага - старшага інспектара аддзела мытных
Аляксандра расследаванняў Віцебскай мытні
Валянцінавіча
Віткоўскую - зборшчыка абутку сумеснага таварыства з
Любоў Іванаўну абмежаванай адказнасцю «Белвест»
Галаўню - загадчыка апёкавага аддзялення ўстановы
Віктара Іванавіча аховы здароўя «Гарадская клінічная
бальніца хуткай медыцынскай дапамогі
г. Гродна»
Груздзіловіча - старшыню рэспубліканскага грамадскага
Леаніда Міхайлавіча аб’яднання «Фонд вынаходніцкай дзейнасці»
Грыба - машыніста пад’ёмніка Рэчыцкага ўпраўлення
Мікалая Міхайлавіча тэхналагічнага транспарту
рэспубліканскага унітарнага прадпрыемства
«Вытворчае аб’яднанне «Беларуснафта»
Грышкіна - мантажніка будаўнічых канструкцый
Васіля Іванавіча спецыялізаванага ўпраўлення № 246
адкрытага акцыянернага таварыства «МАПІД»
Гурэвіча - дырэктара дзяржаўнай установы «Навукова-
Генадзя Львовіча даследчы інстытут пульманалогіі і
фтызіятрыі»
Дамшэля - дырэктара адкрытага акцыянернага
Івана Віктаравіча таварыства «Інстытут «Гроднадзіпрабуд»
Дзядзько - загадчыка аддзялення анестэзіялогіі і
Аляксандра Міхайлавіча рэанімацыі ўстановы аховы здароўя «9-я
гарадская клінічная бальніца» г. Мінска
Жалезняка - загадчыка траўматалагічнага аддзялення
Андрэя Васільевіча ўстановы аховы здароўя «Віцебская
гарадская клінічная бальніца хуткай
медыцынскай дапамогі»
Жука - генеральнага дырэктара адкрытага
Сяргея Міхайлавіча акцыянернага таварыства «Буддэталі»
Жыбуля - начальніка камунальнага унітарнага
Васіля Пятровіча прадпрыемства «Дырэкцыя па будаўніцтву
Мінскага метрапалітэна»
Зыгмантовіча - галоўнага механіка будаўніча-мантажнага
Мікалая Мікалаевіча ўпраўлення № 1 будаўнічага камунальнага
унітарнага прадпрыемства «Мінскметрабуд»
Іванова - начальніка аддзела Генеральнай
Валерыя Рыгоравіча пракуратуры
Карпіцкага - мантажніка вонкавых трубаправодаў
Анатолія Антонавіча будаўнічага ўпраўлення № 256 адкрытага
акцыянернага таварыства «МАПІД»
Карташа - намесніка дырэктара Беларускага навукова-
Мікалая Канстанцінавіча даследчага і праектнага інстытута нафты
рэспубліканскага унітарнага прадпрыемства
«Вытворчае аб’яднанне «Беларуснафта»
Кісценя - галоўнага ўрача ўстановы аховы здароўя
Васілія Васільевіча «Брэсцкая цэнтральная гарадская бальніца»
Клімава - аператара таварнага рэспубліканскага
Уладзіміра даччынага унітарнага прадпрыемства па
Уладзіміравіча забеспячэнню нафтапрадуктамі
«Беларуснафта-Гомельаблнафтапрадукт»
рэспубліканскага унітарнага прадпрыемства
«Вытворчае аб’яднанне «Беларуснафта»
Козыра - начальніка цэнтральнай інжынерна-
Анатоля Аляксандравіча тэхналагічнай службы
нафтагазаздабываючага ўпраўлення
«Рэчыцанафта» рэспубліканскага унітарнага
прадпрыемства «Вытворчае аб’яднанне
«Беларуснафта»
Крысенку - праходчыка будаўніча-мантажнага
Міхаіла Паўлавіча ўпраўлення № 2 будаўнічага камунальнага
унітарнага прадпрыемства «Мінскметрабуд»
Курэйчыка - дырэктара камунальнага праектна-
Валянціна Аляксеевіча вышукальнага унітарнага прадпрыемства
«Мінскінжпраект»
Лашкоўскага - загадчыка артапеда-траўматалагічнага
Уладзіміра аддзялення для дзяцей установы аховы
Уладзіміравіча здароўя «Гарадская клінічная бальніца
хуткай медыцынскай дапамогі г. Гродна»
Ліпай - маляра спецыялізаванага ўпраўлення № 192
Ніну Дзмітрыеўну адкрытага акцыянернага таварыства «МАПІД»
Ляхава - машыніста крана ўпраўлення механізацыі
Анатолія Апанасавіча будаўнічага камунальнага унітарнага
прадпрыемства «Мінскметрабуд»
Мартынава - начальніка ўпраўлення механізацыі і
Валерыя Мікалаевіча спецработ № 154 адкрытага акцыянернага
таварыства «МАПІД»
Марціновіча - аператара таварнага Беларускага
Валянціна Ігнацьевіча газаперапрацоўчага завода
рэспубліканскага унітарнага прадпрыемства
«Вытворчае аб’яднанне «Беларуснафта»
Нехвядовіча - начальніка спецыялізаванага ўпраўлення
Чэслава Станіслававіча № 202 адкрытага акцыянернага таварыства
«МАПІД»
Новікава - начальніка геафізічнай лабараторыі
Анатолія Мікалаевіча ўпраўлення палявых сейсмаразведачных
работ рэспубліканскага унітарнага
прадпрыемства «Вытворчае аб’яднанне
«Беларуснафта»
Паляўнічага - дырэктара камунальнага унітарнага
Юрыя Іванавіча прадпрыемства па захаванню, рамонту і
тэхнічнаму абслугоўванню маёмасці і
збудаванняў грамадзянскай абароны
«Спецпрадпрыемства Мінгарвыканкома»
Пашука - загадчыка траўматолага-артапедычнага
Паўла Паўлавіча аддзялення № 2 установы аховы здароўя «6-
я гарадская клінічная бальніца» г. Мінска
Полішчука - галоўнага інжынера адкрытага акцыянернага
Віктара Пятровіча таварыства «Мінскметрапраект»
Пруса - загадчыка хірургічнага аддзялення
Міхаіла Ігнацьевіча ўстановы аховы здароўя «Столінская
цэнтральная раённая бальніца»
Прызянцова - намесніка генеральнага дырэктара
Аляксандра Іванавіча рэспубліканскага унітарнага прадпрыемства
«Вытворчае аб’яднанне «Беларуснафта»
Пыжа - мантажніка вонкавых трубаправодаў
Анатоля Барысавіча будаўнічага ўпраўлення № 101 адкрытага
акцыянернага таварыства «МАПІД»
Самуйлік - намесніка генеральнага дырэктара па
Таццяну Уладзіміраўну ідэалагічнай і сацыяльнай рабоце -
начальніка аддзела кадраў
рэспубліканскага унітарнага прадпрыемства
«Беларускі пратэзна-артапедычны
аднаўленчы цэнтр»
Сідашэва - механіка ўчастка тунельнага атрада № 1
Уладзіміра будаўнічага камунальнага унітарнага
Уладзіміравіча прадпрыемства «Мінскметрабуд»
Сілівоніка - машыніста экскаватара ўпраўлення
Уладзіміра Яўгенавіча механізацыі будаўнічага камунальнага
унітарнага прадпрыемства «Мінскметрабуд»
Сінкаўца - слесара-рамонтніка завода буйнапанельнага
Канстанціна домабудавання № 1 адкрытага акцыянернага
Канстанцінавіча таварыства «МАПІД»
Спаса - загадчыка кафедры анестэзіялогіі і
Уладзіміра рэаніматалогіі з курсам клінічнай
Уладзіміравіча біяхіміі ўстановы адукацыі «Гродзенскі
дзяржаўны медыцынскі універсітэт»
Старастава - дырэктара адкрытага акцыянернага
Аляксандра Пятровіча таварыства «Гомельжалезабетон»
Стральцова - начальніка цэха вышкамантажнага
Мікалая Васільевіча ўпраўлення рэспубліканскага унітарнага
прадпрыемства «Вытворчае аб’яднанне
«Беларуснафта»
Суманеева - генеральнага дырэктара сумеснага
Юрыя Генадзьевіча таварыства з абмежаванай адказнасцю
«Белвест»
Супруна - генеральнага дырэктара Гомельскага
Міхаіла Пятровіча дзяржаўнага вытворчага лесагаспадарчага
аб’яднання
Тулупаву - галоўнага ўрача ўстановы «Гомельскі
Марыю Іосіфаўну абласны эндакрыналагічны дыспансер»
Усса - намесніка галоўнага ўрача па лячэбных
Анатолія Леанідавіча пытаннях установы аховы здароўя «9-я
гарадская клінічная бальніца» г. Мінска
Федаровіча - загадчыка клінічнага аддзела
Сяргея Уладзіміравіча прафпаталогіі дзяржаўнай установы
«Рэспубліканскі навукова-практычны цэнтр
гігіены»
Хаменку - электразваршчыка ручной зваркі завода
Антона Адольфавіча жалезабетонных вырабаў будаўнічага
камунальнага унітарнага прадпрыемства
«Мінскметрабуд»
Хрушчова - майстра буравой Светлагорскага ўпраўлення
Віктара Рыгоравіча буравых работ рэспубліканскага унітарнага
прадпрыемства «Вытворчае аб’яднанне
«Беларуснафта»
Целяпнёва - галоўнага архітэктара адкрытага
Уладзіміра Мікалаевіча акцыянернага таварыства
«Мінскметрапраект»
Шалая - генеральнага дырэктара вытворчага
Анатолія Фёдаравіча рэспубліканскага унітарнага прадпрыемства
«Магілёўаблгаз»
Шарупу - праходчыка будаўніча-мантажнага
Андрэя Альбертавіча ўпраўлення № 1 будаўнічага камунальнага
унітарнага прадпрыемства «Мінскметрабуд»
Шылянка - загадчыка кафедры факультэцкай хірургіі
Уладзіміра Мікалаевіча ўстановы адукацыі «Віцебскі дзяржаўны
ордэна Дружбы народаў медыцынскі
універсітэт»
Шэка - зацяжчыка абутку сумеснага таварыства з
Аляксандра Іванавіча абмежаванай адказнасцю «Белвест»
Юшкова - праходчыка будаўніча-мантажнага
Анатолія Мікалаевіча ўпраўлення № 2 будаўнічага камунальнага
унітарнага прадпрыемства «Мінскметрабуд»
Яроменку - старшага трэнера-выкладчыка аддзялення
Уладзіміра Аркадзьевіча самба ўстановы «Спецыялізаваная дзіцяча-
юнацкая школа алімпійскага рэзерву па
барацьбе» ўпраўлення фізічнай культуры,
спорту і турызму Мінскага гарвыканкома
медалём Францыска Скарыны
Абрамава - мастацкага кіраўніка ўстановы «Беларускі
Мадэста Мадэставіча дзяржаўны маладзёжны тэатр»
Волкаву - салістку оперы, вядучага майстра сцэны
Аксану Уладзіміраўну дзяржаўнай тэатральна-відовішчнай
установы «Нацыянальны акадэмічны Вялікі
тэатр оперы Рэспублікі Беларусь»
Герасевіча - артыста, вядучага майстра сцэны
Івана Пракопавіча дзяржаўнай установы «Брэсцкі тэатр лялек»
Жука - першага прарэктара ўстановы адукацыі
Ігара Георгіевіча «Гродзенскі дзяржаўны медыцынскі
універсітэт»
Марчанка - загадчыка кафедры хвароб вачэй установы
Людмілу Мікалаеўну адукацыі «Беларускі дзяржаўны медыцынскі
універсітэт»
Масквіну - салістку оперы, вядучага майстра сцэны
Настассю Ігараўну дзяржаўнай тэатральна-відовішчнай
установы «Нацыянальны акадэмічны Вялікі
тэатр оперы Рэспублікі Беларусь»
Шарова - вядучага майстра сцэны ўстановы
Аляксандра Анатольевіча «Беларускі дзяржаўны маладзёжны тэатр»
2.2. прысвоіць ганаровыя званні Рэспублікі Беларусь:
«Заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь»
Гаўрылаву - члену грамадскага аб’яднання «Беларускі
Віктару Георгіевічу саюз мастакоў»
«Заслужаны артыст Рэспублікі Беларусь»
Варапаеву - начальніку ансамбля - мастацкаму
Уладзіміру Сяргеевічу кіраўніку акадэмічнага ансамбля песні і
танца Узброеных Сіл Рэспублікі Беларусь
Тэвасян - артыстцы, вядучаму майстру сцэны
Тамары Анатольеўне дзяржаўнай установы «Брэсцкі тэатр лялек»
«Заслужаны работнік адукацыі Рэспублікі Беларусь»
Стражаву - рэктару Беларускага дзяржаўнага
Васілію Іванавічу універсітэта
«Заслужаны дзеяч навукі Рэспублікі Беларусь»
Жданку - дырэктару дзяржаўнай навуковай установы
Сяргею Аляксандравічу «Інстытут цепла- і масаабмену імя
А.В.Лыкава Нацыянальнай акадэміі навук
Беларусі»
Прыстрому - загадчыку кафедры тэрапіі дзяржаўнай
Мар’яну Станіслававічу установы адукацыі «Беларуская медыцынская
акадэмія паслядыпломнай адукацыі»
Трацьяку - загадчыку 2-й кафедры хірургічных
Станіславу Іванавічу захворванняў установы адукацыі «Беларускі
дзяржаўны медыцынскі універсітэт»
Рашэтнікаву - дырэктару дзяржаўнай навуковай установы
Уладзіміру Мікалаевічу «Цэнтральны батанічны сад Нацыянальнай
акадэміі навук Беларусі»
«Заслужаны вынаходнік Рэспублікі Беларусь»
Емяльянаву - генеральнаму дырэктару навукова-
Віктару Андрэевічу вытворчага аб’яднання «Інтэграл» -
дырэктару вытворчага рэспубліканскага
унітарнага прадпрыемства «Завод
паўправадніковых прыбораў»
«Заслужаны ўрач Рэспублікі Беларусь»
Васілёнку - загадчыку аддзялення анестэзіялогіі і
Леаніду Францавічу рэанімацыі ўстановы аховы здароўя
«Глыбоцкая цэнтральная раённая бальніца»
Лапцевай - загадчыку аддзела дыягностыкі і тэрапіі
Іраідзе Міхайлаўне неспецыфічных захворванняў органаў
дыхання дзяржаўнай установы «Навукова-
даследчы інстытут пульманалогіі і
фтызіятрыі»
«Заслужаны работнік прамысловасці Рэспублікі Беларусь»
Тапалаву - намесніку дырэктара па вытворчасці
Алегу Мінавічу вытворчага рэспубліканскага унітарнага
прадпрыемства «Маладзечанскі завод
парашковай металургіі»
«Заслужаны работнік аховы здароўя Рэспублікі Беларусь»
Гусакову - Галоўнаму дзяржаўнаму судова-медыцынскаму
Юрыю Аркадзьевічу эксперту Рэспублікі Беларусь - начальніку
Дзяржаўнай службы медыцынскіх судовых
экспертыз
Прэзідэнт Рэспублікі Беларусь А.Лукашэнка